Internetowe kalkulatory kredytowe – czy warto z nich korzystać?

W trakcie poszukiwania atrakcyjnych ofert kredytowych warto posiłkować się danymi znajdującymi się w sieci – pozwoli to nie tylko oszczędzić czas, ale tez wybrać produkt spełniający nasze oczekiwania, zwykle jeden z tańszych. Narzędziami które w tym pomagają są kalkulatory kredytowe. O ile w przypadku kredytów gotówkowych koszty nie są duże, to przy długoterminowych kredytach hipotecznych mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kalkulatory pozwolą ocenić, gdzie można wnioskować o kredyt, a z jakich ofert nie opłaca się korzystać. Czy można im jednak wierzyć do końca?

Jeśli dopełnimy wszelkich formalności, skorzystamy z porównywarki ofert bankowych kredytów i kalkulatora możliwe jest znalezienie produktu stosunkowo taniego i na miarę naszych potrzeb i możliwości. Warto więc próbować. Oferty banków mogą znacznie się od siebie różnić. Kalkulatory hipoteczne wyliczają koszty kredytu, zestawimy za ich pomocą kilka ofert by wybrać najlepsza dla nas, analizując RRSO, wysokość miesięcznych rat i kwoty, jakie w ogólnym rozrachunku trzeba będzie oddać w ratach do banku (np. tutaj). Kalkulatory i tego typu symulacje tworzone są po to, by pomóc w analizie i przekierować do konkretnego banku po dalsze instrukcje i wyliczenia, kontakt z doradcą (tutaj znajdziesz bazę ekspertów finansowych). Najlepiej korzystać z tych sprawdzonych – wiele bowiem nie jest miarodajnych. Tu przydają się opinie użytkowników i ewentualne sprawdzenie wyniku z kalkulatora z faktyczną bankową (można wybrać się do placówki banku by uzyskać tego typu wyliczenia). Należy podkreślić, że samo wyliczenie to jedno, a pozytywna decyzja kredytowa to drugie. Dla uzyskania zaufania analityka niezbędna jest zdolność kredytowa i poprawna historia kredytowa, w tym ocena BIK. Warto wiedzieć, że systemy bankowe mogą inaczej analizować poszczególne parametry i to, ze jeden bank nam odmówi kredytu nie znaczy, ze w kolejnych tez odejdziemy z kwitkiem.

Kalkulator kredytowy nie ma dostępu do danych, jakimi posługuje się w analizie bank. Można owszem spotkać takie, w których wyliczymy zdolność kredytową, ale nie wiemy do końca, co do tych obrachunków brane jest pod uwagę z danych, jakie wypełnimy w formularzu online. Zatem kalkulatory kredytowe nie są wyrocznią, a jedynie narzędziem do analizy ofert dostępnych na rynku. Wiele z nich umożliwia wysłanie formularza czy wniosku do banku. Dalsze etapy postępowania będą prowadzone już z konkretnym przedstawicielem banku, jaki wybierzemy i to od niego zależy, na jakich warunkach ostatecznie i jak atrakcyjny kredyt będzie nam w stanie zaproponować. Warto tez negocjować poszczególne elementy, np. oprocentowanie czy wysokość prowizji – przy dużych kwotach każdy upust ma znaczenie.