Pożyczka pod zastaw – czy jest lepszym rozwiązaniem od standardowej pożyczki?

Potrzebując jak najszybciej pomocy finansowej staramy się o pożyczki. Jeśli jednak należymy do grupy osób, które posiadają negatywną historię kredytową, a do tego nie możemy potwierdzić swoich zarobków ukazując zaświadczenie od pracodawcy możemy mieć z tym problem. Można wręcz stwierdzić, że typowa pożyczka na raty jest poza naszym zasięgiem. Na szczęście mamy inne możliwości, a wśród nich jest pożyczka pod zastaw. Czym jest i co można zastawić, by otrzymać dodatkową gotówkę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Pożyczka pod zastaw – czym jest?

Pożyczki po zastaw działają na bardzo prostych zasadach – ich zabezpieczeniem są wartościowe przedmioty. Często są to nieruchomości czy samochody, ale również inne cenne rzeczy jak chociażby laptop czy motocykl. Pieniądze otrzymujemy zaraz po oddaniu wartościowych przedmiotów. Przy tym należy dodać dwie ważne kwestie. Po pierwsze – osoba oddająca daną rzecz musi być jej właścicielem. Po drugie – w przypadku braku spłaty pożyczki pod zastaw oddana przez nas rzecz staje się własnością pożyczkodawcy.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że owe pożyczki są idealnym rozwiązaniem dla osób zadłużonych, bezrobotnych czy też nie posiadających stałego zatrudnienia. Firmy pozabankowe posiadające w swojej ofercie takie produkty nie wymagają od swoich klientów przesyłania zaświadczenia od pracodawcy. Co więcej – w większości przypadków nie zostaniemy sprawdzeni w bazach dłużników. Zatem nawet jeśli figurujemy w takich bazach jak BIK, KRD czy BIG nadal mamy spore szanse na otrzymanie pomocy finansowej.

Co może być zastawem pożyczki?

Powinny być to rzeczy o wyższej wartości. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na większą kwotę pożyczki. Wiele osób decyduje się, by był to sprzęt AGD, złoto czy nawet samochód. Zastawiając dom czy też mieszkanie będziemy mogli liczyć na o wiele większe pieniądze niżeli w przypadku oddania skutera. W Polsce tego typu pożyczki cieszą się coraz większa popularnością. Do tych najczęściej wybieranych są:

Pożyczki pod zastaw samochodu – istotne informacje, które warto mieć na uwadze:
– zastawiając auto możemy liczyć na pożyczkę sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych;
– podczas podpisywania umowy pożyczki firma pozabankowa staje się automatycznie współwłaścicielem samochodu, aż do momentu spłaty przez nas zobowiązania;
– w przypadku, kiedy nie spłacimy naszego długu na czas musimy liczyć się z tym, iż nasze auto przejmie pożyczkodawca;
– starając się o pożyczkę pod zastaw samochodu należy przygotować się na dość dużą ilość formalności, które wynikają głównie z przerejestrowania pojazdu.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – istotne informacje, które warto mieć na uwadze:
– w większości przypadków możemy ubiegać się o tego typu pożyczki na korzystniejszych warunkach niż kredyt gotówkowy;
– choć zastawiamy nieruchomość to otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel;
– idealne rozwiązanie dla osób, które są zadłużone;
– jeżeli nie spłacimy pożyczki w terminie możemy stracić nieruchomość.

Pożyczki w lombardzie – istotne informacje, które warto mieć na uwadze:
– starając się o pożyczkę w lombardzie możemy zastawić praktycznie każdą rzecz (a w tym obligacje czy akcje);
– za zastawiony przedmiot dostaniemy ok. 30-50% jego wartości;
– zanim udamy się do danego lombardu warto sprawdzić opinie na jego temat.

Pożyczki pod zastaw – wady i zalety

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy warto dokładnie sprawdzić plusy i minusy danego rozwiązania. Pożyczka pod zastaw również posiada swoje mocne i słabe strony. Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, ale równocześnie mieć świadomość co dzięki nim możemy zyskać.

Pożyczki pod zastaw – plusy

• Jeden z niewielu produktów pozabankowych, gdzie osoby zadłużone, bezrobotne mają realne szanse na pożyczenie pieniędzy;
• Możliwość otrzymania naprawdę wysokich kwot sięgających kilkadziesiąt tysięcy złotych;
• Brak wymogu przedstawiania zaświadczenia od pracodawcy;
• Przedmiotem zastawu może być nie tylko nasze auto czy nieruchomość. Równie dobrze może być to drobny sprzęt AGD, biżuteria, itp.

Pożyczki pod zastaw – minusy

• Podczas podpisania umowy pożyczkodawca staje się automatycznie współwłaścicielem przedmiotu, który daliśmy pod zastaw;
• Możliwość utraty własności w przypadku braku spłaty zadłużenia na czas;
• Kiedy zastawem jest mieszkanie lub samochód musimy liczyć się z dużą ilością formalności;
• Spore prawdopodobieństwo natknięcia się na nieuczciwą firmę.

Podsumowanie

Żyjąc w czasach działalności firm pozabankowych, które oferują nam szybkie pożyczki nie trudno o zadłużenia czy negatywną historię kredytową. Będąc w takiej sytuacji możemy mieć spore problemy podczas ubiegania się o pomoc finansową. I tu pojawiają się pożyczki pod zastaw (sprawdź najlepsze pożyczki pod zastaw nieruchomości). Dzięki nim tak naprawdę każdy niezależnie od swojej sytuacji ma szansę na dodatkowe pieniądze.

To co musimy mieć na uwadze niemalże cały czas to fakt, iż w przypadku braku spłaty pożyczki stracimy cenną dla nas rzecz. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoją ostateczną decyzję, by nie narazić się na stratę mieszkania czy samochodu. Stąd też pożyczka pod zastaw jest dobrą opcją tylko wtedy, kiedy jesteśmy w pełni świadomi jej zalet, ale również konsekwencji jakie nas czekają w niedalekiej przyszłości.