Jak i gdzie najtaniej wymieniać waluty?

Wymieniając walutę w ostatniej chwili popełniamy błąd – trudno jest w ten sposób kupić dolary, Euro czy funty w atrakcyjnej cenie. Zwykle podróżujemy w celach zawodowych albo rekreacyjnych. Wiąże się to z kosztami, a zakup waluty kraju, do jakiego się wybieramy na lotnisku wiąże się zwykle z wyższymi prowizjami, a więc i wyższą ceną. Kurs zakupu i sprzedaży walut ustalany jest w oparciu o te same średnie kursy rynkowe. Jednak w zależności od operatora ceny mogą być różne. Aby widzieć, jak liczy cenę dany kantor wystarczy wyliczyć spread – to proste.

Spread to różnica między ceną zakupu, a sprzedaży konkretnej waluty. Do jego wyliczenia wystarczy odjąć kurs kupna od kursu sprzedaży. Dla uzyskania spreadu w postaci procentowej trzeba wyliczoną różnicę kursową podzielić przez średni kurs tej pary waluty (sumę kursu sprzedaży i kupna podzielić przez 2 i pomnożyć przez 100%). Co nam to powie? Da nam obraz tego, jak wysoką opłatę manipulacyjna nalicza dany operator, zatem odpowie na pytanie, czy w tym miejscu wymiana jest opłacalna. Najkorzystniej wymieniać tam, gdzie spread wynosi do 1%.

Z wielu obliczeń wynika, że najkorzystniej wymieniać pieniądze na konkretną walutę w e-kantorach. W sieci dostępnych jest co najmniej kilka godnych zaufania, działających od lat, doświadczonych i z dobrymi opiniami. Najniższe spready w takich kantorach mogą wynosić nawet 0,5%. Wiąże się to przede wszystkim z tanimi kosztami utrzymania e-kantorów (odchodzą koszty wynajmu lokalu, wynagrodzenia pracownika, większej liczby klientów zatem opłacalności takiego biznesu itd.). W kantorach stacjonarnych różnice kursowe sięgają nawet 1-3%, a w bankowych kantorach spread wynosi niekiedy nawet 7%. Banki (sprawdź aktualną listę oddziałów banków), wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i pod naporem konkurencji decydują się na własne sieci e-kantorów, gdzie koszty wymiany bywają zdecydowanie niższe.

Jak widać zaplanowanie wymiany walut przed podróżą pozwala sporo zaoszczędzić. Przy większych kwotach widać jak dużo. Wymiana w e-kantorach przebiega dzisiaj niemal momentalnie – nie ma tez wysokiego ryzyka takich operacji.