Jak przetrwać kryzys? Praktyczne wskazówki

Nie podlega wątpliwości, że obecnie gospodarka znacząco podupada. Kryzys dotyka zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Trudno jest prowadzić swoje finanse osobiste w sposób racjonalny, kiedy dochody kurczą się z każdym miesiącem coraz bardziej. Warto jednak poddać się krótkiej refleksji i wdrożyć kilka rozsądnych nawyków, które pomogą przetrwać kryzys.

Ogranicz comiesięczne wydatki do minimum

Każdy ma jakieś stałe comiesięczne opłaty. Niektórych z nich nie sposób uniknąć, jednak z całą pewnością znajdą się takie, z których można z łatwością zrezygnować. Mowa tu głównie o opłatach subskrypcyjnych, jak np. Netflix, HBO GO, Spotify, Tidal i tym podobne. Oczywistym jest, że gdy nadejdzie nieunikniony drugi lockdown, będziemy chcieli włączyć swój ulubiony serial czy dobry film dla urozmaicenia jesiennych wieczorów. Faktem jest jednak, że wiele osób korzysta z usług kilku dostawców na raz. Warto zatem zdecydować się na jedną platformę i zrezygnować z pozostałych, aby zaoszczędzić dodatkowe kilkadziesiąt złotych w miesiącu. Jeżeli jednak korzystasz z takich stron stosunkowo rzadko, zastanów się, czy w ogóle potrzebujesz subskrypcji.

Zanim coś kupisz, zastanów się dwa razy

Nadciągający drugi lockdown z pewnością wywoła w nas pokusę zakupów online. Jakby nie patrzeć, może się to okazać jedyną rozrywką i urozmaiceniem w ciągu dnia. Warto jednak podejść do tego tematu racjonalnie i odpuścić sobie zakupy, które mogą okazać się zbędne. Chodzi tu głównie o ubrania, buty, elektronikę i inne gadżety. Racjonalnie rzecz biorąc, nie są Ci potrzebne nowe spodnie czy fikuśna bluzka, które i tak spędzą drugi lockdown w szafie. Nie należy jednak popadać w skrajność. Jeżeli naprawdę potrzebujesz danej rzeczy, zamów ją. Kluczem do sukcesu okaże się racjonalne podejście.

Znajdź alternatywę do zarabiania

Większość osób z pewnością przejdzie na pracę zdalną i być może nie odczuje znaczącego spadku dochodów. Istnieją jednak branże, które drugi lockdown może pozbawić na pewien czas zarobków, a inne niemal pogrzebać. Z tego tytułu warto znaleźć alternatywę dochodów. W tym przypadku dobrym pomysłem może okazać się zarabianie online. Copywriting, wypełnianie ankiet, sprzedawanie starych ubrań i innych rzeczy przez aplikacje, udzielanie korepetycji… Pomysłów jest wiele, dlatego warto spożytkować wolny czas, aby poprawić finanse osobiste. Zarabianie online w obecnym okresie to najlepszy sposób!

Pandemia koronawirusa to niezwykle trudny okres dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych. Nie warto jednak się załamywać. Kluczem do sukcesu jest rzetelne oszczędzanie i planowanie wydatków.